Poradnik

Szanowny Kliencie!

Kominek lub piec na drewno potrafi dać bardzo dużo przyjemności, zapewnić ciepło, komfort i bezpieczeństwo. Aby jego eksploatacja dawała Ci maksimum satysfakcji przez lata, przedstawiamy kilka porad.

Podstawą prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest jego właściwy montaż przez wykwalifikowanych instalatorów. Błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować niewłaściwa pracą urządzenia i prowadzić do jego uszkodzenia lub zniszczenia, a w skrajnych przypadkach do pożaru.

Zawsze warto zacząć od przeczytania instrukcji obsługi. Znajdziesz w niej ważne informacje dotyczące montażu i eksploatacji urządzenia oraz jego parametrów i właściwości. Gdy zapoznasz się z instrukcją, czas na pierwsze rozpalenie. Nie zawsze jesteśmy w stanie wykonać to razem z Tobą, ale gdy zastosujesz się do poniższych zaleceń, zarówno pierwsze, jak i każde następne palenie powinno pójść dobrze.

1.      Przygotuj odpowiedni opał.

W urządzeniach opalanych drewnem należy palić sezonowanym drewnem liściastym. Najlepsze są gatunki takie jak: grab, buk, dąb i brzoza. Do rozpałki można stosować szczapki drewna sosnowego -  ze względu na żywicę bardzo szybko się rozpalają. Nie należy jednak palić grubymi polanami drzew iglastych, ponieważ żywica zanieczyszcza palenisko i komin oraz utrudnia kontrolowane spalanie drewna.

Przede wszystkim drewno musi być suche!

Za suche drewno uznaje się takie, którego wilgotność wynosi poniżej 20%.  Aby uzyskać taką wartość, drewno musi być odpowiednio rozdrobnione po ścięciu oraz suszone w odpowiednich warunkach przez minimum jeden rok.

Drewno najlepiej pozyskiwać pod koniec zimy, zanim ruszą soki. Jest wiele firm, które zajmują się pozyskiwaniem, przygotowywaniem i dostarczaniem drewna. Najpewniej kupić drewno surowe, rozdrobnione. Szczapy cięte są zwykle na 30 lub 40 cm, przed zakupem sprawdź jaka wielkość będzie odpowiednia do Twojego paleniska. Jeżeli w dostarczonym drewnie występują polana bardzo grube, należy je przed składowaniem dodatkowo porąbać tak, by miały przekrój nie większy niż 15 cm. Suszyć drewno należy w sposób zapewniający mu przewiew i ochronę przed deszczem. Nigdy nie należy palić mokrym drewnem. Takie palenie ma same wady - powoduje bardzo dużą emisję zanieczyszczeń i pyłów, brudzi komin, palenisko i szybę, może uszkodzić ceramiczne wnętrze wkładu lub pieca, a także marnuje nasze pieniądze, ponieważ ma tylko ok. 25% energii drewna suchego.

Jeżeli masz już suche drewno, wnieś to, którym zamierzasz palić kilka godzin wcześniej, aby mogło nabrać temperatury pokojowej i odparować wilgoć zaciągniętą z powietrza.

Do rozpalenia będziesz potrzebować 3-4 polan „ćwiartek”, kilku-kilkunastu drobnych patyczków np. sosnowych, podpałki oraz oczywiście ognia. Im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej Ci pójdzie.

2.      Rozpalaj zawsze od góry.

Ustaw regulatory dopływu powietrza maksymalnie w pozycji otwartej, w urządzeniach wyposażonych w szyber spalinowy, również otwórz go. Dobrze jest podczas rozpalania pozostawić na kilka minut minimalnie uchylone drzwi paleniska, a w nowoczesnych domach warto też na chwilę uchylić okno.

Na dnie paleniska ułóż grube polana, tak by stykały się ze sobą, ale powietrze mogło je opływać. Na nich połóż drobne patyczki rozpałkowe, na górze stosu umieść podpałkę.

Dzięki takiej kolejności, przy małej ilości dymu najpierw ogrzewamy komin, który może wygenerować odpowiedni ciąg. Żar z górnego ogniska opadnie na grubsze polana i zapali je od góry. Cały gaz uwolniony z podgrzanych grubych polan nie uleci jednak do komina, lecz natrafi na płomień, zapali się i pozwoli szybko uzyskać wysoką temperaturę w palenisku i da małą ilość dymu. Pamiętaj, że ilość drobnego drewna rozpałkowego musi być dosyć duża, aby wytworzyć wystarczająco dużo żaru. Do wzniecenia ognia należy używać rozpałek ekologicznych, najlepiej z naturalnych żywic i nigdy nie stosować podpałek płynnych.

Po kilku minutach można zamknąć drzwi paleniska, a po następnych kilku, gdy drewno dobrze się zajmie, przestawić regulatory powietrza na ½.

Przy pierwszym rozpaleniu prawdopodobnie wystąpi nieprzyjemny, chemiczny zapach oraz pojawi się lekka mgiełka, delikatny dym. Jest to zjawisko normalne, wynikające z utwardzania się farby na urządzeniu i po dobrym rozgrzaniu paleniska powinno ustąpić.

Dobre i czyste spalanie zachodzi w wysokiej temperaturze, dlatego zawsze dobrze rozgrzej palenisko pierwszym załadunkiem. Może on być nawet o ok. 50% większy niż załadunki kolejne.

3.      Lepiej dokładać mniej i częściej.

Porcjuj opał z umiarem i nie ograniczaj zbytnio dopływu powietrza. W palenisku zawsze muszą być minimum dwa polana. Drzwi otwieraj powoli, stopniowo i zawsze najpierw otwórz szyber (jeśli jest). Jeżeli dokładasz na noc, nie przeładowuj wkładu i nie zamykaj regulatorów na minimum. Może spowodować to złe, niekompletne spalanie i pogorszyć sprawność urządzenia i czystość spalin. Gdy w palenisku jest sam żar, zamykając regulatory powinno udać się utrzymać go do rana.

4.       Zadbaj o prawidłową i bezpieczną eksploatację przez kolejne sezony grzewcze.

Każde urządzenie wymaga odrobiny dbałości i skontrolowania jego stanu co pewien czas. Raz na rok, przed sezonem należy sprawdzić stan uszczelek w drzwiach wkładu i, gdy zauważymy, że są porwane, niekompletne lub twarde i nieelastyczne, wymienić je na nowe.

Elementy ruchome paleniska takie, jak: ruszt, płyta tylna, płyta górna (deflektor), okładziny szamotowe lub wermikulitowe należy wymieniać, gdy zauważymy ich uszkodzenie.

Dla większej trwałości rusztu, nie należy nadgorliwie wybierać popiołu z paleniska. Stanowi on naturalną izolację oraz poprawia spalanie; wystarczy lekko przegarnąć popiół, by pojawiły się dziurki rusztu. Popielnik należy jednak regularnie opróżniać. We wkładach i piecach bezpopielnikowych, popiół należy wybierać, gdy jest go za dużo, jednak również nie do zera. Pamiętaj, że żar w popiele może się utrzymywać nawet trzy dni!

Szybę najlepiej czyścić wilgotną szmatką z drobnym, jasnym popiołem z paleniska. Można również użyć specjalnych płynów do szyb kominkowych – z umiarem, aby nie moczyć uszczelek. Na czystość szyby wpływ mają przede wszystkim suchość drewna i odpowiednia, wysoka temperatura. Jeżeli szyba i wnętrze wkładu są brudne, proces spalania nie przebiega prawidłowo.

Raz na rok należy wyczyścić przewód kominowy i skontrolować jego stan.

 

... ale przede wszystkim, przy kominku należy odpoczywać! A jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy problemy z eksploatacją i serwisem, zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

Dużo ciepła i przyjemności!